Antidepresan korkusu

Bu blog sayfasını açtıktan sonra fark ettim ki, panik atak hastalarında inanılmaz bir antidepresan fobisi var. Bana gelen soruların çoğu ilaç kullanıyor musun diye başlıyor. Evet ilaç kullanıyorum ve bu gerçekten bu kadar korkulacak bir şey değil.

İlacı sanki yeşilçam filmlerinde uyuşturucu bağımlılarının ki gibi bir bağımlılık sananlar var. Aslında sorun ilaç kullanmak değil, ilacın hayatınızda mucizeler yaratacağını sanmak. Evet ilaç olmadan bu süreç kolay tedavi edilmiyor ama ilaç tek başına tedavi etmiyor. Doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor ama her ilaçta olduğu gibi, antidepresanlar da kafamıza göre alamayacağımız ilaçlardan.

Bazı ilaçları bırakmak gerçekten korkulduğu gibi zor olabiliyor. Şimdi bazı ilaç deneyimlerimi yazacağım ama bu demek değil ki herkes de aynı etkiler olacak.

Ben ilaç kullanmaya Cipralex ile başladım ve benim için gerçekten gereksiz ve işe yaramaz bir ilaçtı, bırakma konusunda hiç zorluk yaşamadım. Xanax yeşil reçeteli bir ilaç ama bazı durumlarda takviye olarak kullanmam gerekti. Ben yanlış doktor kurbanı olarak bu ilacı gereğinden fazla kullanarak zor bir dönem geçirdim. Daha sonra doktorumu değiştirdim ve Paxil isimli ilaca başladım. Xanax’ı çok kolay bıraktım Paxil’in yardımıyla. Ama yaklaşık 1-2 ay içerisinde tam 16 kilo aldım. Senelerce bu ilacı kullandım. Ne zaman bırakmaya çalışsam benim için kabus oluyordu çünkü doktor kontrolünde değil, kendim bırakmaya çalışıyordum. Geceleri kabuslar görmeye başladım, baş dönmeleri ve gece uykularında ter içinde uyanmalar. (tam anlamıyla çekilme yaşıyordum) Bir süre Lustral’de kullandım ama mideme dokunduğu için bırakmak zorunda kaldım. Aslında ruhsal anlamda bana çok iyi gelmişti.

Sonunda doğru doktoru buldum ve Cymbalta kullanmaya başladım, zor oldu Paxil’i bırakma dönemim, şimdiki aklım olsa Paxil’e hiç bulaşmazdım. Şu anda Cymbalta 60 mg. kullanıyorum ve hiçbir yan etkisi yok. Paxil’in aldırdığı tüm kilolarımı da verdim.

“Peki ilacı bırakmayacak mısın?” diye soranlar oluyor bana. Bu neyiniz olduğuna bağlı. Evet panik atak tedavim bitti ama bende kronik depresyon var, yani kalıtımsal olarak aileden gelen bir durum ve doktorum bu durumun düzelmeyeceğini, hayat boyu ilaç kullanmam gerektiğini söyledi. Panik atak ile baş etmeyi öğrendim ama ilaç almadığım zaman depresyon kısmı beni vuruyor ve ona bağlı olarak panik atak tekrarlıyor. Sadece panik atak olsaydı evet ilacı tedavimin sonunda bırakmış olacaktım ama genetik depresyon yüzünden hep ilaç kullanmam lazım.

Bu beni korkutmuyor çünkü ben ilaçsız berbat bir hayat yaşamaktansa, ilaç kullanarak kaliteli bir hayat yaşamayı tercih ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s