Tırnak Yemek…

O ne çirkin bir alışkanlıktır… Hatırladığım kadarıyla ilk tırnak yemeye başladığımda ilkokula yeni başlamıştım. O zamanlar olaya sadece çirkin bir alışkanlık olarak bakılıyordu, nedeni niçini araştırılmadan acı öjeler ve bunun gibi caydırıcı şeylerle çocuğa bu alışkanlık bıraktırılmaya çalışılıyordu. Şimdilerde bunun bir kaygı belirtisi olduğu ve nedeninin araştırılması gerektiği biliniyor. Olaya bu alışkanlıktan nasıl kurtulunur diye değil de, neden bu tür bir alışkanlığı var diye bakmak uzun vadede o çocuk için daha faydalı olabilir.

Benim tırnak yemek ile ilgili olarak hatırladığım derste parmak kadırmaktan utandığımdı çünkü ellerim o kadar kötü bir haldeydi ve yara içindeydi ki, kimsenin bunu görmesini istemiyordum. Daha sonraları bu konudaki sıkıntılar katlanarak artıyor tabi, arkadaşların sana garip garip bakıyor, çünkü sen kendini kaptırıp delicesine tırnaklarını kemiriyorsun ve dışarıdan bu iğrenç gözüküyor. Bunun bir de ergenlik dönemi var, erkek arkadaşın varsa ödün kopuyor elini tutacak da ellerini o halde görecek diye. Her gün kendine söz veriyorsun bir daha tırnaklarımı yemeyeceğim diye ama olmuyor. En ufak bir kaygılı durumda o eller yine ağızda:( Genç bir kız olmuşsun ama tırnakların kısacık ve yara içinde ne kadar iğrenç. Hemen acı öjeler denendi, annem manikür yaptırdı belki geçer diye ama olmuyordu. Daha sonra ben panik atağım için tedaviye başladım ve ilaçlarımı düzenli kullanıp, terapilere başladım, baktım ellerim düzeliyor.

İnanılmaz ama evet ellerim şimdi bu halde. Bazen, yaşanan olaya bakışımız çok kısır olabiliyor. Nedenlerine bakmadan aradığımız birçok sorunun cevabı bizi sadece geçici çözümlere götürüyor. Sizde, çocuğunuzda veya bir akrabanızda tırnak yemek gibi bir alışkanlık varsa lütfen duygu durumu ile bunun bir bağlantısı olduğunu unutmayın ve bir an önce bu konuda atılması gereken adımları atmaya başlayın çünkü inanın bu tedavi süreci zorlu ve uzun bir yol. Ne kadar erken başlanırsa o kadar çabuk yol alırsınız ve sizde açtığı yaralar o kadar az olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s