Anlamdiramamak

Simdi düşünüyorum da belki de bu hastalığın en zor donemi yaşadıklarını anlamlandıramadığım başlangıç kısmı.

13 Ocak 2000 dedemi kaybettim. O gece bir şeyler değişmeye başladı. Gece yattım, uykumda karabasan dedikleri şey oldu. Bilmiyorum ne kadarınız bunu yasadı ama cidden korkunç bir şey … uyanıksın ama hareket edemiyorsun… sonradan doktorumdan öğrendim ki bu yaşadığım uyku panik atağıymış. Muhakkak bunun geçmişi de vardır ama o gece beynim alarm vermeye başladı sanırsam.

Uzun sure bu şekilde devam etti. Dedemin vefatı üzerine babamın iflası, üniversite sınavı yeterince stresli değilmiş gibi bir de tam sınav öncesi sağ elimin alçıya alınması. (Sol elle yazmayı öğrenip sınava girmem de şaşırtıcı bir basari oldu benim adıma) Üniversiteyi Ankara’da kazanıp yeni bir hayata başlamaya çalışmam derken benim devreler cidden yandı sanırsam…

O zamanlar bu durumu anlamlandıramadım. Bana neler okuyor arayışı içinde tam 2 sene geçti. 2 senenin sonunda 42 kiloya düştüm, hiç bir şey yiyemiyordum. Muz ve kahveyle besleniyordum ve bayılmaya başladım. Bu bayılmalar beni çok korkuttu ve her an bayılacakmış gibi olmaya başladım. Sürekli çarpıntı, terleme, endişe….

Hemen testler yapıldı ve hipoglisemi olduğum ortaya çıktı. (Beslenme bozukluğu panik atağı nasıl tetikliyor inanamazsınız.) Bu arada alkol almamı ergen bir üniversiteli olmama bağlamıştım ama onun da panik atak olanlarda rahatlamak için bir kaçış olduğunu daha sonra öğrendim.

Offff daha çok uzun bu hikaye, bir sonraki yazımda teşhis ve tedaviye başlama kısmını anlatacağım. Ama dediğim gibi en zor kısmı “bana neler oluyor” un cevabini bulmaktı. Aslında yaşadıklarını anlamlandırmaya başladığın anda bence tedavi başlıyor…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s