Genetik Miras “kaygı-anksiyete”

Anneannem her zaman evhamlı bir kadındı. İtinayla her türlü felaket senaryosu yazabilirdi:) o zamanlar buna evham diyorlardı ama şimdi kaygı diyorlar. Babaannem her zaman hastaydı ve kendisini ölecek zannederek yaklaşık 20 sene yaşadı. Hatta bir gün hatırlıyorum da, bizim evde kalıyordu, yine çok hastalandı (doktorların teşhis koyamadığı hastalığından) ama ben o anda ergen aklıyla teşhis koydum ve tedavisini yaptım:):):) bence babaannemin panik atağı vardı ve bende ona yarım xanax verdim. (kabul ediyorum çok mantıklı değildi ama yaptım işte.) 15 dk. sonra uyudu. Kardeşim bana öldüreceksin kadını diye kızdı ama babaannem pamuk gibi uyandı. Uyanınca da bana teşekkür etti. İlacın ismini sordu ama söyleyemedim tabiii:(

Sanmayın ki ailemde bu kadar az sayıda kaygı bozukluğu yaşayan akrabam var. Gelelim dayıma; kendisi zamanında kalp krizi geçirdiğini zannederek defalarca hastaneye yattı. Sonunda psikiyatriste gitmeye karar verdi ve panik atak teşhisi konuldu. Ama şimdi kendisi bunu reddediyor ilaç kullanmıyor ve psikiyatristlerin sadece para tuzağı olduğunu söylüyor. Babam ciddi anlamda kaygılı bir adam. (Detaylarına başka bir yazımda değineceğim.) Kardeşim çok zeki ve mantığı hayatını kurtarıyor . Mantıklı düşünmeye çalıştıkça devreleri yakmanın ucundan dönüyor her defasında.

Şimdi gelelim bana, yada hiç bana gelmeyelim sayfalar yetmez anlatmaya:)

Sonuç olarak birisi bana bu hastalıkla genetik yatkınlığın alakası yok derse, bana bu akrabalarımdan gelen durumu açıklamasını isteyeceğim. İşin kötü yanı benim 1.5 yaşında bir kızım var ve bu genetik miras ona da kalacak mı diye kaygıdan geberiyorum (ki normalde pek kaygılı değilimdir:):) )

Acaba bu konuda yapabileceğim erkenden alabileceğim önlemler var mı diye araştırmaya başladım. Diğer yazılarımda bu konuda yapılması gereken şeyleri veya alınması gereken önlemleri öğrendiğim kadarıyla sizlerle paylaşacağım:)

Kaygısız kalın:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s